Nová hvězda fantasy: Alice Shy

KDO JE ALICE SHY?

Alice Shy, vlastním jménem Alice Šajtarová, pochází z malého moravského městečka Příbor, rodiště slavného Sigmunda Freuda. Možná za to mohl právě duch tohoto světoznámého zakladatele psychoanalýzy, jenž se ukrývá ve starobylých příborských zákoutích, že Alice už od malička ráda vymýšlela a psala příběhy, které se zabývaly temnými zákoutími lidských myslí. Absolventka bývalé Literární akademie Josefa Škvoreckého má ve svém šuplíku ukryto ještě mnoho dalších knih i nápadů. Tvůrce osudu je její prozaickou prvotinou a zároveň prvním dílem dráždivé fantasy ságy.

Více na stránkách autorky

KDO JE TVŮRCE OSUDU?

Představte si, že byste byli schopní přečíst myšlenky jakéhokoliv člověka, kterého se zrovna dotknete. Jaké to podle vás může být? Úžasné? Vzrušující?

Fantasy román Tvůrce osudu sleduje život chlapce, který je nadaný přesně takovouto schopností. Bohužel však velmi brzy zjistí, že umět lidem nahlédnout do mysli není ani úžasné, ani vzrušující, ale jednoduše děsivé. Člověku se totiž v hlavě ne vždy ukrývají zrovna hezké věci. A pokud navíc máte smůlu a narážíte na lidi s neveselou minulostí, může vám takováto schopnost dost znepříjemnit život, zvláště když nikdo jiný kolem vás žádný nadpřirozený talent nemá. Ale aby náš hlavní hrdina neměl problémů už tak dost, navštíví ho podivný cizinec, který o sobě tvrdí, že pochází ze země, o jejíž existenci nemají tušení ani ty nejpodrobnější mapy na světě. A tento neznámý po chlapci požaduje, aby s ním odešel právě do oné země, která by se podle jeho slov měla nacházet kdesi za oceánem. A odejít prý musí.
Opustí chlapec svou milovanou rodinu a vydá se do zámoří s neodbytným cizincem, který se pomalu mění v jeho noční můru? A Jak žít ve světě, kde kromě vás nikdo žádné nadpřirozené schopnosti nemá? Jak se vyhnout nechtěným vpádům do cizích myslí?

 

První díl fantasy ságy Tvůrce osudu je tady pro všechny milovníky temných příběhů plných nečekaných zvratů, zrady, posedlosti, bezmoci, ale i naděje na nové lepší zítřky, na nový osud.


ROZHOVOR S ALICÍ SHY

Ve wikipedii napočítáte kolem padesáti českých spisovatelů fantasy. Alice Shy mezi nimi zatím chybí. Její prvotina v tomto žánru vychází počátkem letošního září a ve jménu měsíce možná zazáří na nebi českého fantasy románu. Položili jsme Alici několik otázek.

Alice Shy

Je to váš první román, proč jste si zvolila žánr fantasy? Máte k tomuto žánru nějaký vztah?
Tvůrce osudu je můj první román, napsala jsem toho ale mnohem více. V šuplíku mám další tři nebo čtyři jiné fantasy příběhy, které jsem napsala po Tvůrci osudu. Kniha sice vychází tento rok, ale vznikla už dávno a nyní pracuju na pokračování. Snad se ke čtenářům brzy dostanou i jiná moje díla. O nápady zatím nemám nouzi a určitě budu v psaní pokračovat.
Žánr fantasy jsem si zvolila jednak proto, že mě psaní vlastních vymyšlených příběhů baví, a pak také proto, že mi fantasy poskytuje neskutečnou volnost. Můžu si vytvořit vlastní svět a jediné, co mě omezuje, jsou pravidla, která si sama stanovím, a logická návaznost. Psaní je pro mě nejen hra se slovy, ale taktéž spousta plánování. Kapitoly na sebe musí navazovat a vše musí sedět. Pokud se objeví nějaký logický zádrhel, člověk musí přemýšlet, jak ho překonat. Je to tudíž tak trochu jako vědecká práce.

Promítlo se do románu něco z vašeho života, anebo je to kompletně vymyšlené? Ani zrnko nějaké pravdy v tom příběhu nenajdeme? Podobenství?
Tohle je velmi těžká otázka. Každý autor do svých děl vkládá tak trochu sám sebe, ať už to přizná, nebo ne. Nebudu tvrdit, že tomu tak není, i když bych byla ráda, kdyby se knihy neanalyzovaly na základě autorova života a jeho autorských záměrů. Snažit se za každou cenu nalézt paralelu příběhu v knize a autorova života může být totiž nesmírně zavádějící. Moje odpověď tudíž zní, že je příběh kompletně vymyšlený a žádná inspirace mým vlastním životem tam není. Čtenář by v knize neměl hledat nějaké skryté pravdy o autorově životě, nějaká jeho traumata, závislosti nebo střípky z jeho dětství, protože takové věci tam mnohdy vůbec nejsou. Literatura, to jsou příběhy a práce s fantazií, zvláště pak žánr fantasy, a mým velkým přáním je, aby si čtenáři knihu vychutnali a bavila je.

Máte nějakého oblíbeného autora v žánru fantasy? A někoho jiného napříč žánry?
Jako dítě jsem zbožňovala J. R. R. Tolkiena. Zcela mě fascinovala propracovanost jeho fantasy světa, který byl opravdu neskutečně detailní. Nečetla jsem jen Tolkienova Pána prstenů, ale také Silmarillion, což je zcela dokonalá sbírka legend o stvoření Středozemě. Také se mi líbily Tolkienovy pohádky a Hobit byla moje nejoblíbenější knížka. Dodnes ji mám velmi ráda. Výtisk, který mám doma, jsem četla už tolikrát, že z něj pomalu vypadávají stránky. Dalším mým oblíbeným autorem fantasy je J. K. Rowlingová a její sága o Harrym Potterovi. Příběhy mladého kouzelníka Harryho si také kdykoliv ráda přečtu znovu. Co se týče jiných žánrů, velmi se mi líbí magický realismus a díla Gabriela Garcíi Márqueze, zvláště pak jeho Sto roků samoty a Láska za časů cholery. Rovněž se musím přiznat, že jsem obrovský fanoušek komiksů, zvláště pak japonských mang, nad nimiž jsem byla schopná strávit nejednu noc. Japonské mangy jsou pro mě obrovským zdrojem inspirace. Mezi moje oblíbené autorky mang patří například Kaori Yuki, Jun Mochizuki, Yana Toboso nebo Kouga Yun.

Plánujete další díly?
Ano, plánuju. Chtěla bych napsat ještě minimálně další tři díly.

Máte v plánu i jiné příběhy třeba i v jiném žánru?
Přiznám se, že žánr fantasy mám velmi ráda, proto ho nehodlám jen tak opustit, ale je možné, že se časem přesunu i k jiným žánrům. Nápady bych určitě měla, fantasy mě ale baví psát ze všeho nejvíce. Také bych chtěla zkusit napsat pohádkovou knížku pro děti s nějakými originálními a vtipnými pohádkami. Jako dítě jsem měla humorné pohádky nejraději, proto mě velmi láká takové dílo vytvořit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..