PROGRES 2

Publikováno: 4. 4. 2024

PROGRES 2 - legendární brněnská rocková skupina. V roce 1968 ji založili pod původním názvem The Progress Organization hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně.

Hned jejich první LP deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972.

Druhé LP – Mauglí - vydali už pod „normalizačním“ názvem skupiny - Barnodaj. V dobách nejtužší normalizace pak na několik let přerušili činnost. Obnovili jí pod novým názvem PROGRES 2

v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem (první československou rockovou operu). V podobných náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna).

 

Po sametové revoluci se skupina lehce personálně pozměnila, natočili opět jako Progres 2 několik televizních pořadů, vydali v reedicích postupně u vydavatelství FT Records všechna svoje alba, také „live“ DVD z koncertu ke 45.výročí skupiny, na kterém vystoupila i většina bývalých členů kapely.

Na trhu je také kniha „V erbu Progres“ (nakladatelství Jota), kterou napsal Pavel Váně s hudebním publicistou Petrem Gratiasem. Kniha byla oceněna prestižní cenou E. E. Kische za literaturu faktu.

 

V roce 2016 zvolili posluchači rádia Beat skupinu Progres 2 do „Beatové Síně Slávy“.  Do Síně slávy byli také zvoleni jako „Osobnost roku“ - Roman Dragoun 2012 a Pavel Váně 2019, ten také ještě znovu jako autor za skladbu „Planeta H. Bosche II“ v roce 2020.

 

V roce 2018 oslavili Progres 2, opět téměř v původním složení, výročním koncertním turné úspěšných 50 let na československé rockové scéně. Česká televize natočila o kapele hodinový dokument a také záznam z výročního koncertu v brněnském Sonu.

Ve stejném roce také nahráli po dlouhých letech ve studiu Cox Davida Kollera zcela nové album.

CD i klasické vinylové dvojalbum „Tulák po hvězdách“ je tradičně tematické, inspirované stejnojmennou knihou Jacka Londona.

Hudbu složili sami hudebníci, většinu textů napsal Martin Kudlička, tři texty také Ivan Petlan.

Obal navrhl dlouholetý spolupracovník Václav Houf. V produkci Pavla Váněho vydalo vydavatelství Indies scope.

 

Jako velký dluh fanouškům připravila kapela v roce 2021 (režie - Cyberolas ) velmi úspěšný klip k hitu „Planeta H. Bosche II“. 

V roce 2022, opět se stejným režisérem, klip k novince z alba Tulák po hvězdách – píseň „Paní Óm“.

 

Pro oslavy „pětapadesátin“ kapely v roce 2023 připravili Progres 2 speciální turné “55“, kterého se na některých vystoupeních tradičně zúčastnili i hosté, bývalí členové skupiny.

SPOLUPRACUJEME

Webevize

S námi budete vidět

Kde nás také najdete:

Používá technologie Webevize

© 2023 Ivan Rössler