Ticho za Jana Palacha

Publikováno: 5. 1. 2022

Vysílání: ČT ART, 17. ledna 2022, 21:05

Ticho a lidé proudí ulicí

a málo – málo kdo se smál.

Nehybný chodník smekl čepici

– a ticho spěchá, spěchá dál

Tak začíná píseň Ticho, kterou Bohdan Mikolášek napsal krátce poté, co se Jan Palach 16. ledna 1969 se zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Ten den Bohdan Mikolášek píseň Ticho napsal a po šesti dnech ji zazpíval v divadle Semafor.

Pak uplynulo padesát let. Bohdan Mikolášek na to vzpomíná: Byl 16. leden 2019 a padesáté výročí Jana Palacha” zaplnilo na celý den Václavské náměstí. Součást i našeho životopisu. Večer se pár stovek světel vydalo ke kostelu svatého Martina ve zdi. Já a má žena Jana jsme připravili přímo k té příležitosti celý hudební pořad – Ticho za Jana Palacha.

Tehdy jsem se tě zeptal: Teď přicházíš s pořadem k 50. výročí Palachova činu, myslíš, že ho dnešní mladí lidé jsou schopni pochopit?

Odpověděl jsi: Všiml jsem si, často opravdu nechápou! Místo poplachu mě ale napadlo, že právě to je nejlepší potvrzení – že žijeme v lepší době. Jsou tu obecná témata, otazníky, dějinné paralely. Také mě překvapilo, jak rychle se dá přejít například na téma „oheň“… Jak těžké je vysvětlovat rozdíl mezi zábavou pálení čarodějnic a tradici ohňů na připomínku Jana Husa v červenci.

Pak přišel nápad udělat koncert přímo v rodném domě Jana Palacha ve Všetatech. Jak to tam na tebe působilo?

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech mi připomíná kostel. Vysoký strop, bývalý stůl v kuchyni jako oltář a opuštěné schody vzhůru do Janova pokojíku. Z předsíně hledí známá posmrtná maska a zlatě hořící socha.

Zlo doby, jako železný klín, vráží do prostoru a před tím stolem se zastaví.

Koncert ve Všetatech natáčela Česká televize

A jak došlo k televiznímu natáčení?

Zdá se, že události, výročí se vyvětrají, odvanou – ale tentokrát přišel čerstvý vítr z brněnské redakce ČT art s projektem zahrát celý koncert ve velkém obsazení se sborem a orchestrem právě ve Všetatech. Po několika odkladech se 20.října podařilo pořad natočit. Team vedený Petrem Vejslíkem a Martinem Polákem atd., dokázal prostor – plný symfoniků, zpěváků, asistentů a sedmi kameramanů – na obrazovce opět proměnit v komplentativní atmosféru – toho domu, domova i společenství kumštýřů. To velké na Palachovi bylo právě to, že na to nebyl sám. Ten plný dům, tam byl s ním.

Máme pro vás pozvánku k televizní obrazovce.

Více na stránkách ČT

KONTAKT

telefon +420 602 448 295

e-mail IRossler@seznam.cz

SPOLUPRACUJEME

Webevize

S námi budete vidět

Sledujte nás:

Používá technologie Webevize

© 2022 Ivan Rössler