Putování s párou

Na vernisáži obrazů Alžběty Vlčkové jsem se potkal s režisérem Petrem Lokajem (na fotografii a za ním obraz Alžběty Vlčkové).

Kdysi jsme se seznámili, dokonce jsem v jednom jeho dokumentu vyprávěl o svém setkání s Jaroslavem Vojtou. Teď jsme si povídali jsme si o všem možném a také o novém seriálu, který Petr Lokaj natočil pro Českou televizi a který se jmenuje Putování s párou. A tak se v něm seznámíme se zajímavými místy i tratěmi v Čechách a na Moravě. Také poznáme zajímavé lokomotivy: Zatímco lokomotiva Skaličák odveze výletníky z Brna na Břeclavsko, s Lízou vyjedou kolem trati od Ústí nad Orlicí až po malebné předhůří Králického Sněžníku. Kafemlejnek je zase vyveze kolem rybníků, remízků a hlubokých lesů až do renesanční Telče, Dačic a Slavonic. Cyklus uzavře mikulášská jízda na Olomoucku.

Co vás k tomu přivedlo? Náš cyklus vznikl jako road-movie z potřeby vyprávět o kráse krajiny i tvořivé práce, o romantice a pohybu. A také se zamyslet nad naším historickým dědictvím, někdy i neblahým. To vše jsme pak nacházeli nejen v krásných starých strojích, snímaných v naší malebné krajině naopak tou nejnovější technikou, ale také v atmosféře našeho putování ve znamení radosti z poznávání i života.

Co vás při natáčení nejvíc překvapilo? Jak úžasné ty parní lokomotivy jsou, pro některé z nich nebyl problém svištět i více než sto dvaceti kilometrovou rychlostí s plně naloženým vlakem v závěsu.

Jak se vám spolupracovalo s Josefem Poláškem?

Báječně, špičkový profesionál a skvělý člověk, při natáčení jsme byli taková nerozlučná dvojčata, pořád jsme něco vymýšleli a vylepšovali.

Kde se vám nejvíc líbilo?

V podstatě všude, ale asi největším překvapením byla pro mne rezervace SooS na Chebsku, což je úžasná naučná stezka napříč slatinami a bažinami s klokotajícími vývěry plynů, tam se člověk vrací proti proudu času o miliony let. Velkým zážitkem byla také projížďka po úzkokolejce v Solvayových lomech na Berounsku, to můžu vřele doporučit. Jakož i celý náš desetidílný seriál…

Takže zveme k televizní obrazovce poprvé 20. února od 21:00 hodin na ČT 2. Další termíny pak najdete na ZDE!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..